Jak wyglądają pomidory gruntowe z nasadzeń kwietniowych?

Jak wyglądają pomidory gruntowe z nasadzeń kwietniowych?

Uprawa wczesnego pomidora gruntowego to zajęcie dla ludzi o silnych nerwach. Nie każdy rozumie dlaczego plantatorzy podejmują tak duże ryzyko, i wykonują nasadzenia pod koniec kwietnia. Dostarczanie surowca do przetwórni jest uzależnione od przypisanego limitu. Jeśli chcemy dostarczyć więcej niż zawarte jest w limicie, musimy uzyskać surowiec najwcześniej jak to możliwe.

Fala przymrozków pod koniec kwietnia

Jaka jest ta wiosna każdy wie. Zimno, zimno i jeszcze raz zimno, dopiero ostatni tydzień pozwolił nam nacieszyć się ciepłem i promieniami słońca. Widać to po roślinach pomidora, które czekały po posadzeniu na takie właśnie warunki już od 2 tygodni. Wtajemniczeni wiedzą, że czekały już wcześniej, ponieważ po odebraniu sadzonek od producentów rozsad przymrozki pod koniec kwietnia dochodziły nawet do -7 °C. Sadzonki czekały w bezpiecznych miejscach na terenie gospodarstw, nie jednym ta sytuacja spędziła sen z powiek. Pomidory na jednej z plantacji sadzone 20 kwietnia niestety zmarzły, nie pomogło nawet okrycie agrowłóknią. Nie obyło się również bez szkód u producentów rozsad.

Kondycja roślin zależna od stanowiska

Kondycja roślin jest zależna od konkretnego stanowiska, gorzej wyglądają pomidory na glebach ciężkich, dużo lepiej na glebach lekkich. W tych przypadkach głównie chodzi o nagrzanie gleby. Pomidory w Czeluścinie ruszyły, co widać po systemie korzeniowym. Na plantacjach dominuje bardzo wczesna odmiana Albarossa od włoskiej firmy Cora Seeds.

    

Pomidor gruntowy na glebach ciężkich

Pomidor gruntowy na glebach lekkich

Jak poprawić kondycje roślin pomidora gruntowego?

Poniżej prezentujemy relacje wideo z plantacji założonych 27 kwietnia, po fali największych przymrozków. Pan Paweł, jeden z ludzi o silnej psychice pomaga zregenerować się roślinom poprzez dokarmianie dolistne. Tam gdzie gleba była zaskorupiona zostały wykonane zabiegi mechaniczne celem napowietrzenia. Pewnie pojawią się komentarze, że pomidory z późniejszych nasadzeń przegonią te z kwietniowych. W zeszłym roku sytuacja pogodowa była podobna, natomiast plantacje z wczesnych nasadzeń wyglądały o wiele lepiej, o czym można przeczytać klikając TUTAJ. Panu Pawłowi życzymy powodzenia w trudnej drodze po wczesność. Zapraszamy do oglądania krótkiego materiału wideo z wizyty na plantacjach Pana Pawła w dniu 13.05.2021.