Choroby pora. Gnicie podstawy łodygi pora

Choroby pora. Gnicie podstawy łodygi pora

Na plantacjach pora w tym roku główny problem stanowił wciornastek. Niestety, w wyniku obfitych opadów deszczu problem stanowiły również patogeny grzybowe. Na jednej z plantacji wiele roślin pora gniło u podstawy łodygi rzekomej. Jak myślicie, który z patogenów był sprawcą zaistniałych objawów chorobowych?

Sprawca:

Fusarium culmorum

Objawy

Zainfekowane rośliny są skarłowaciałe, wątłe i bardziej podatne na żerowanie wciornastka. U podstawy łodygi występuje czerwono-fioletowe przebarwienie. Rośliny z czasem gniją u podstawy łodygi co skutkuje urywaniem systemu korzeniowego przy próbie wyrwania rośliny.


Epidemiologia

Patogen dominuje na chłodniejszych obszarach, takich jak Europa Północna, Środkowa i Zachodnia. Infekcji sprzyja wysoka wilgotność i wysokie temperatury. Fusarium culmorum jest znany jako sprawca fuzarioz w uprawach zbóż, spotykany również w uprawie kukurydzy i buraka cukrowego. Jak podaję literatura przyczyną infekcji może być żerowanie śmietki cebulanki. Do infekcji może przyczynić się również zła struktura gleby wynikająca m. in. z ulewnych deszczów. Pierwsze objawy obserwujemy w kwietniu i maju, główna infekcja następuje w sierpniu.

Ochrona

Prawidłowy płodozmian, unikanie upraw które mogą być żywicielami tego patogenu (żyto, pszenicy, kukurydza, burak cukrowy). Trzeba dbać o właściwą strukturę gleby, walczyć skutecznie ze śmietką cebulanką, stosując pułapki feromonowe, i reagując podczas nalotów osobników dorosłych.